
„Tu dar, copilul meu, întăreşte-te în harul care este în Hristos Isus. Şi ce-ai auzit de la mine în faţa multor martori încredinţează la oameni de încredere, care să fie în
stare să înveţe şi pe alţii. “ – 2 Timotei 2:1-2).
Când vorbim despre dezvoltarea liderilor, indiferent în ce domeniu activează, există o dublă provocare:
1) Liderii noi doresc adesea să se impună și să preia conducerea, înainte de a fi cu adevărat pregătiți;
2) Liderii capabili pot deveni lideri maturi numai dacă și când li se permite să se dezvolte și să-și pună în aplicare ideile.
Cum se poate pune în practică acest lucru, în biserică? Prin alegerea momentului potrivit! Apostolul Pavel scria:
„Să nu-ți pui mâinile peste nimeni cu grabă.” (1 Timotei 5:22)
Și tot el adaugă: „Să nu fie întors la Dumnezeu de curând, ca nu cumva să se îngâmfe și să cadă în osânda diavolului.” (1 Timotei 3:6)
Deci, iată provocarea: dacă te grăbești, ocolești procesul de creștere; iar dacă întârzii (atunci când sunt pregătiți să slujească), le inhibi creșterea.
Un lucru care te poate ajuta să gestionezi bine chestiunea momentului potrivit este să stii dacă ai o mentalitate de lipsă sau de abundență. Dacă crezi că ai doar resurse insuficiente și un număr limitat de oportunități, atunci s-ar putea să eziți să le permiți liderilor tăi să-și asume riscuri – pentru că s-ar putea să crezi că organizația nu va putea să se recupereze după eventuale greșeli. Dar dacă crezi că oportunitățile sunt nelimitate și că resursele lui Dumnezeu sunt regenerabile și infinite, vei fi mai înclinat să-ți asumi riscuri și să ai încredere în capacitatea ta de a te recupera.
Gândește-te la asta: cum ai devenit tu lider? Prin experiență și greșeli – nu-i așa? Aşa devin și alții lideri! Garry Wills, autor și câştigător al Premiului Pulitzer, a spus referindu-se la nivelul de conducere al liderilor: „Liderii au un cuvânt de spus în ceea ce priveşte direcția în care sunt îndrumați. Un lider care neglijează îndrumarea se trezește curând fără adepti!”
Concluzie: Indiferent despre ce domeniu de activitate vorbim, este nevoie de un lider destul de sigur pe sine pentru a le permite și altora să participe la procesul de dezvoltare. Aşadar, fil deschis si îndrumă-i adecvat pe cei care sunt capabili să slujească.
Categories: Articole de interes general
Donald Trump rade vaccinurile obligatorii pentru copii pentru a reduce AUTISMUL: ”Până acum se cereau 72 de doze pentru copiii noștri. De acum recomandăm doar 11 vaccinuri de bază!” Decizia elimină și vaccinul anti-COVID | ActiveNews
Leave a comment