Mesajul creștinilor baptiști din Timișoara către primarul Dominic Fritz, după decizia primăriei de a finanța parada gay: „Aceste acțiuni Îl dezonorează pe Dumnezeu” | Ziua de Vest

 11.08.2021    Știri din România    1418

In atentia domnului Dominic Fritz, primarul Municipiului Timisoara

Stimate domn primar,

In numele credinciosilor crestini baptisti din Comunitatea Timisoara, dorim sa ne exprimam dezamagirea si dezacordul nostru cu privire la decizia recenta a Consiliului Local al municipiului Timisoara de a sponsoriza cu bani publici actiuni legate de Festivalul Pride al miscarii LGBT, desfasurat in orasul nostru intre 6-14 August.

Mahnirea noastra nu este legata numai de aspectul folosirii banilor publici in sustinerea unor proiecte de acest gen (in timp ce alte actiuni specifice orasului nostru nu au primit aceasta sustinere) dar mai ales, pentru faptul ca aceste actiuni Il dezonoreaza pe Dumnezeu, prin promovarea desantata a unui comportament pacatos si contribuie la slabirea fibrei morale a natiunii noastre.

Aceste actiuni cauta sa normalizeze ceva care din perspectiva lui Dumnezeu nu reprezinta niciodata normalitatea intentiilor Sale cu familia si societatea umana.

Ca si credinciosi, ne rugam pentru binele cetatii in care Dumnezeu ne-a asezat si suntem constienti ca doar neprihanirea inalta un popor, pe cand pacatul este rusinea popoarelor, iar promovarea pacatului nu va aduce binecuvantarea lui Dumnezeu, ci pedeapsa Lui.

Nu credem ca aplicarea cu orice pret a unei agende externe, straine de mentalitatea majoritatii romanilor este un demers intelept care trebuie urmat. Va rugam sa reflectati asupra acestor lucruri si pe viitor sa tineti cont de sensibilitatile morale ale locuitorilor acestui oras care v-au oferit votul si sustinerea lor.

Sa nu uitam de vremelnicia unor functii cu care suntem investiti, iar la judecata istoriei – dar mai ales a lui Dumnezeu, sa fim gasiti drepti.

Va asiguram de rugaciunile si de consideratia noastra si ne rugam ca bunul Dumnezeu sa va lumineze in orice demers care Il onoreaza pe El si atrage binecuvantarea Lui asupra comunitatilor din care facem parte.

Presedinte, Marius Birgean

Secretar, Florin IosubCategories: Articole de interes general

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: