N-am crezut să ajung vremea asta … depopularea României

Pe vremea comunismului exista o glumă; ,,Ultimul care pleacă, stinge lumina!“ Ea marca stânjenitorul sentiment că țara a devenit un lagăr din care fiecare dorea să evadeze.

Iată că de ce ne-am temut n-am scăpat. România se depopulează. Comunele și satele fantomă apar pretutindeni. Și când te gândești că este una din cele mai frumoase țări, iar peisajele lipsite acum de oameni sunt unele dintre cele mai pitorești din lume … Ar fi normal ca oameni din alte șări să dea buzna! Cine este de vină ?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21233021-guvernul-vrea-reclasifice-toate-localitatile-comunele-depopulate-vor-unificate-vezi-categorie-plaseaza-orasul-tau.htm

Ce uneste cinci orase precum Cluj-Napoca, Constanta, Craiova, Iasi si Timisoara? Statutul de “pol regional principal” pe care doar aceste cinci orase il au intr-un proiect cu impact


Categories: Articole de interes general

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.